How much would you pay for a bottle of Olive Oil? How about a bottle of Extra Virgin Olive Oil? This bad boy cost $20.00. Seems like a lot for Olive Oil, right? So what gives?
Well, you see, this particular bottle has been infused with Pepper. HOT pepper. This is the kind of oil that hurts twice, if you know what I mean.
My family LOVES to throw it in a bowl with parmesan, salt, pepper, and garlic, and dip a hearty bread into it. We cry the whole time we eat it, but they are tears of joy.
Grandma Jane’s Beau, Mike Buchanan, bought this bottle for us from one of his favorite restaurants, Difebo’s, in Bethany Beach, Delaware. They make it there….and apparently their kitchens have connections with the bowels of hell, because this stuff is HOT.
Did I mention the hurts twice thing?
If you haven’t ever been to Difebo’s, and you are in Bethany Beach, I hope you’ll try it.
It’ll get your attention!
In a delicious, but painful way…..
I’m not related or connected to Difebo’s, I just love their oil, man!
We go to Bethany all the time and have never eaten at Difebos! We will have to try it!!!
We go to Bethany all the time and have never been to Difebos! We will have to try it!